U10 PROKŘEMENĚLÉ KMENY

LOKALITA: uhelný lom Družba u Nového Sedla

TYP HORNINY: prokřemenělé kmeny

SLOŽENÍ: křemen s příměsí cristobalitu a sideritu

REGIONÁLNĚ GEOLOGICKÁ JEDNOTKA A STÁŘÍ:  sokolovská pánev; třetihory, miocén, sokolovské souvrství, těšovické vrstvy, asi 22 miliónů let

VZNIK: Sopečné uloženiny mocné až 100 m, ve kterých byly nalezeny tyto zkamenělé kmeny, vznikly při opakovaných vulkanických erupcích. Směs popela a větších sopečných vyvrženin (tzv. lapillů a pum), rychle uložená na svazích miocénní sopky, se po nasycení vodou dala do pohybu jako hustý gravitační proud (tzv. lahar). Ten s sebou strhával bloky hornin a zbytky hořícího subtropického pralesa. Později po uložení tyto horniny reagovaly s mineralizovanou podzemní vodou. Došlo tak k jejich proměně na měkkou hmotu, složenou z jílu, uhličitanů a minerálů skupiny zeolitů. Útržky zničené vegetace byly prostoupeny minerálními roztoky, které se v po-době různých forem křemene a sideritu vyloučily do buněčné struktury dřeva a zabránily tak jeho zničení.

ODKAZY NA DALŠÍ VZORKY

Vzorek byl získán laskavostí firmy Sokolovská uhelná a.s., výběr zprostředkoval RNDr. Petr Rojík, Ph.D.

Pozice lokality odkud vzorek pochází

Rekonstrukce třetihorní krajiny u Kadaně s proudem bahna, kamení a vegetace tzv. laharem valícím se z úbočí sopky do údolí. Zvíře v popředí prchající před laharem je Entelodon – kolem tří metrů dlouhý sudokopytník živící se převážně mršinami, jeho zuby se našly v příbuzných sedimentech na úpatí Doupovských hor. (autoři kresby: J. Svoboda, V. Rapprich)