Hledáte inspiraci do výuky, zájmového kroužku nebo vás baví vědy o Zemi? Tak to jste u nás správně.

Geovědní komiks!

V komiksové trilogii sledujeme příběh dvou sourozenců, sestry a bratra, kteří se díky své zvídavosti a někdy i náhodě dostávají do situací, ve kterých se pokaždé dozví nové informace o Zemi.

Všechny díly komiksové řady lze stáhnout zdarma a volně šířit s uvedením původu pod licencí Creative Commons 4.0. Komiks vznikl na popud Matěje Machka a Petra Brože.

Hra Kámen mudrců a brožura ke Geoparku

Brožura Geologické procesy zapsané v horninách přehledně shrnuje principy deskové tektoniky a s ní spojený vznik vyvřelých, přeměněných a usazených hornin. Část textu je též věnována stručnému geologickému vývoji Českého masivu. Brožuru lze uplatnit i při výuce geologie na základních a středních školách. A co dál? V geoparku si lze zahrát hru Kámen mudrců.

Jak se deformují horniny?

Žula vznikne kristalizací minerálů z magmatu. Deformace v zemi ji přemění na páskovanou rulu. Ta se při další deformaci může zvrásnit.
Připravili jsme krátký návod, jak si žulu, rulu i vrásy vyrobit s pomocí plastelíny.

Online přednášky #veda_na_doma pro děti s Petrem Brožem

JAK SE DOSTAT NA MARS? Přednáška o Marsu, co je planeta Mars, jak ji lidstvo poznávalo v minulosti a jak dnes. Přistane na Marsu někdy člověk a jak na něm přežije? Povídání na necelou půlhodinu je určeno dětem od 6 do 99 let. MARS – OTÁZKY A ODPOVĚDI Petr Brož odpovídá na dotazy dětí i dospělých k Marsu. JAK ZKOUMAT MARS Z OBÝVÁKU. Přednáška o zkoumání Marsu pomocí programu Google Earth.

KDYŽ SOPKY SOPTÍ. Přednáška o tom, jak fungují sopky. SOPKY – OTÁZKY A ODPOVĚDI P. Brož odpovídá na zvídavé dotazy o sopkách a sopečné činnosti.

Geologické pokusy za katedrou

Děti se nejvíce naučí, když si mohou vykládaný jev osahat nebo jej vidět na vlastní oči. Pro učitele jsme proto připravili návod, jak dětem ve škole přiblížit například vznik sopečné kaldery, rozpínání oceánského dna, pohyb natavených hornin v planetárním plášti a další. Ke stažení je také infografika se základními pojmy o sopkách.

3D modely sopky a subdukce

Vymalovat, vystřihnout a slepit. Takto jednoduše si děti sestaví model, díky kterému se podívají do útrob sopky vyvrhující lávu nebo pochopí, jak probíhá podsouvání jedné litosférické desky pod druhou.

Sopka vzniká na místě, kde z hlubin Země vystupuje na povrch směs roztavených hornin (magma) a sopečných plynů. Díky našemu modelu zjistíte, jak vypadá magmatický krb, kde je sopečný kráter a co je to „parazitický kužel“. Subdukce je vlastně takové geologické drama, při kterém dochází k podsouvání jedné litosférické desky pod druhou; způsobuje závažná zemětřesení a někdy také tsunami. Modely připravili Petr Brož a Matěj Machek ve spolupráci s výtvarnicí Lucií Škodovou (Ajeejee).

Sopka: domácí tisk, profesionální tisk (ENG: 1 and 2)
Subdukce: domácí tisk, profesionální tisk (ENG: 1 and 2)

Vystřihovánka Polarizační mikroskop

Přemýšleli jste někdy nad tím, jak geologové vlastně určují druhy hornin? Jedna z nejrozšířenějších cest je za použití procházejícího světla. K tomu používají polarizační mikroskop, kterým určují jednotlivá zrníčka, tedy minerály, které se v horninách nacházejí. Aby světlo mohlo projít vzorkem, je potřeba ho nejprve nalepit na sklíčko a zbrousit do průsvitné destičky tenké jako vlas. Jaké minerály hornina obsahuje, pak zjistí nejen z jejich barvy a tvaru, ale i podle toho, jak při otáčení vzorku v mikroskopu zrnka ztmavnou a znovu se rozsvítí.

Jak si tohle představit? K tomu právě funguje naše jednoduchá papírová pomůcka, která umožňuje rozsvěcení a zhasínání minerálních zrn napodobit. Takže hurá do vystříhávání a vybarvování!

Polarizační mikroskop pro domácí tisk nebo pro profi tisk ve třech souborech: profi-mikroskop-1, profi-mikroskop-2profi-mikroskop-3.

Průřez Zemí

Průřez zeměkoulí s popisem jednotlivých vrstev a znázorněním procesů probíhajících uvnitř Země.

Graficky zpracovala Lucie Škodová.

Tematická videa a přednášky naleznete na našem YOUTUBE kanálu.

Animované video Jak vzniká zemětřesení – NEZkreslená věda II (Nezkreslená věda je zábavný vzdělávací cyklus Akademie věd ČR.)

Týden AV ČR 2021 – online přednášky

Den Země 2021 – online přednášky