Ve čtvrtek 23. ledna zasáhlo oblast okolo města Grindavík na jihozápadě Islandu několik zemětřesení o největším magnitudu 3,8. Zpočátku se zdálo, že jde o běžný seismický roj typický pro tuto oblast. Po detailnější analýze dat z GPS stanic islandskými kolegy vyplynulo, že se vzdouvá povrch vulkánu Thorbjörn a mohlo by se jednat o odezvu na hromadění magmatu pod jeho povrchem.

Seismická síť Reykjanet byla postavena v roce 2013 Geofyzikálním ústavem a Ústavem struktury a mechaniky hornin pro monitorování seismických rojů. Tvoří ji 15 stanic a rozkládá se na poloostrově Reykjanes na jihozápadě Islandu. V létě 2019 byly díky dotaci od Akademie věd starší přístroje nahrazeny novými, které je možné připojit k internetu.

Obrázek 1: Zemětřesení pod poloostrovem Reykjanes v době od 26. ledna do 2. února 2020 (zdroj: Volcano Discovery)

V neděli večer následoval telefonát od kolegů z partnerské instituce ISOR (Icelandic Geosurvey) s dotazem, zda by bylo možné použít naše stanice LSF, ISS a LAG sítě Reykjanet pro detailnější analýzu. Nabídli jsme i naše rezervní přístroje, pokud by bylo potřeba. Pracovníci IMO (Icelandic Meteorological Office) a ISOR nyní v oblasti rozmisťují další seismické a GPS stanice a nepřetržitě okolí vulkánu monitorují. Díky tomu byly naše stanice připojeny k internetu a data z nich se nyní zpracovávají online. Přísun kvalitních dat z našich stanic je nyní pro obě instituce velmi užitečný také proto, že počasí a hluboký sníh v některých místech zpomalují instalaci nových přístrojů. Přístroje naší sítě tak pomáhají při monitoringu seismické aktivity a mohou přispět ke včasné evakuaci až 5000 obyvatel Grindavíku a okolí do bezpečí při případné erupci.

Obrázek 2: Vulkán Thorbjörn, pod kterým se pravděpodobně hromadí magma

Zemětřesení, která výzdvih vulkánu doprovázejí, mají ohniska v hloubkách kolem 5 km. Zatím nejsilnější otřes dosáhl magnituda 4,3 (v pátek 31.1.2020). Jedná se tak o nejsilnější zemětřesnou aktivitu zaznamenanou v síti Reykjanet od jejího spuštění v roce 2013.

Obrázek 3: Údržba stanice LSF. Všechny stanice sítě Reykjanet jsou napájeny z obnovitelných zdrojů. V pozadí Thorbjörn.

 

Aktivitu v oblasti sopky Thorbjörn detailně sledují islandští kolegové. Jejich zprávy pro odborníky i veřejnost můžete nalézt na stránkách Icelandic Met Office či Volcano Discovery.

Jakub Klicpera