V nevysokém kopci Komorní hůrka nedaleko Františkových Lázní se nachází tzv. Goethova štola. Je to vstup do nitra vyhaslé sopky, který nechal v roce 1837 vykopat hrabě Kašpar Maria Šternberk. Cílem tohoto hornického díla bylo objasnit způsob vzniku Komorní hůrky, tj. zjistit, zda má vyvýšenina vulkanický původ, či zda vznikla usazováním horninových materiálů na mořském dně. Podnět k vykopání štoly a vědeckému osvětlení původu kopce dal Johann Wolfgang Goethe, po němž je štola pojmenována. V roce 1951 se Komorní hůrka stala národní přírodní památkou.

Do skály poblíž vstupního portálu je vytesána pamětní deska J. W. Goethemu. Básník si Čechy velmi oblíbil a často zde pobýval. Dokonce se na sklonku života zamiloval do mladičké Ulriky von Levetzow, pozdější majitelky třebívlického panství. Hloubení štoly probíhalo v letech 1834–1837, J. W. Goethe se jej už však nedožil, skonal dva roky před zahájením prací. Hrabě Šternberk je pak realizoval na základě slibu, který mu dal.

Vyražená štola se v průběhu času zavalila, propady se zavážely sutinami a odpadem. V roce 2016 začal Geofyzikální ústav společně s Karlovarským krajem a Františkovými Lázněmi štolu obnovovat, aby mohla být zpřístupněna veřejnosti.

Goethova štola je otevřena pro veřejnost během roku v rámci několika málo akcí, viz kalendář akcí.
Tradiční akcí je každoroční srpnové setkání u příležitosti narození J. W. Goethe (28. 8. 1749 – 22. 3. 1832).

 

 

LOKALITA
GPS: 50.1000947N, 12.3361833E

Animace vzniku Komorní hůrky

Články na webu AV ČR (2021) a (2019).

HISTORIE