„ŠUMAVA A BAVORSKÝ LES. Příroda, středověké hornictví a okna do nitra Země a její geologické minulosti“ je publikace, kterou jsme připravili společně s kolegy z Národního parku Šumava a geoparku Královská Šumava. Kniha je jedním z výstupů česko-bavorského projektu přeshraniční spolupráce.
V jednotlivých kapitolách se věnujeme historii Šumavy a Bavorského lesa, geologickému vývoji, přírodním poměrům i ochraně přírody. Geofyzikální ústav představí seismickou observatoř Kašperské Hory, kde si vysvětlíme – co to vlastně zemětřesení je a jak se měří. Tuto kapitolu jsme pojmenovali: Seismická observatoř Kašperské Hory – okno do nitra země. Náhled:
Publikace prochází posledními edičnímu úpravami. Její česká verze vyjde v nákladu 1.000 kusů, německá v nákladu 750 kusů.
Hlavním cílem projektu je populárně naučnou formou seznámit s horninovým prostředím, historií a přírodou Šumavy a Bavorského lesa.
Oficiálními partnery na bavorské straně jsou Das Granitzentrum Bayerischer Wald v Hauzenbergu a ARBERLAND REGio GmbH sídlíci v Regenu. Ač v projektu přímo nefiguruje, svým zaměřením na geologii je nám velmi blízké GEO-Zentrum and der Kontinentalen Tiefbohrung (KTB) ve Windischeschenbachu.
Českými účastníky jsou kromě Geofyzikálního ústavu AV i Český svaz ochránců přírody (ČSOP) Rejštejn, geopark Královská Šumava a Národní park Šumava.
Prezentace hornictví a moderního výzkumu horninového prostředí v oblasti Šumavy a Bavorského lesa – web projektu