Veletrh vědy, 8. až 10 června, je největší populárně naučná akce v ČR a Geofyzikální ústav se také zúčastnil. Návštěvnost byla neuvěřitelných 46 tisíc. V tomto roce jsme spojili síly s kolegy a kolegyněmi z Ústavu fyziky atmosféry a Geologického ústavu a na společném stánku „Dynamická planeta Země“ jsme se věnovali procesům probíhajícím uvnitř Země, na jejím povrchu i v atmosférickém obalu.
Jedním z našich témat bylo zemětřesení: návštěvníkům jsme ukázali, jak se měří. Přivezli jsme i historický přístroj „buben“ – bubnovou registraci. Pamatujete si únorové zemětřesení v Turecku? Navazující ukázkou byl tzv. model střižné zóny. Cílem bylo vysvětlit vznik některých jevů, např. povrchových trhlin, které byly patrné právě po tomto zemětřesení.
Kdo by si nechtěl vyrobit vlastní horninu! A pak ji ještě přetvořit. Modelování deformace litosféry (nejen) pro děti, tak by se dalo pojmenovat stanoviště s ukázkou výsledku analogového modelování a místem, kde jste si horninu mohli vyrobit z plastelíny.
Vytvářet vlastní krajinu v písku a sledovat, jak se na ni promítají změny v reálném čase – nejoblíbenější prvkem se bezesporu stal AR Sandbox, neboli interaktivní pískoviště.
foto: H. Kampfová, K. Voráčová
Dynamická planeta Země je jedním z výzkumných programů Strategie AV21, partneři v rámci tohoto programu: Geofyzikální ústav, Ústav fyziky atmosféry, Geologický ústav, Ústav geoniky, Ústav struktury a mechaniky hornin a Ústav informatiky