Stupeň pohotovosti pro okolí sopky Agung na indonéském ostrově Bali byl v neděli 29. října 2017 snížen z nejvyššího stupně 4 (AWAS) na stupeň 3 (SIAGA). Konkrétním důsledkem je, že uzavřená evakuační zóna byla zmenšena z dvanáctikilometrové vzdálenosti na vzdálenost sedm a půl kilometrů od kráteru. Toto opatření bylo učiněno na základě geofyzikálních pozorování, která dokládají klesající seismickou aktivitu pod vulkánem a pokles množství vyzařované termální energie. Vulkán je ovšem i nadále aktivní a snížení stupně pohotovosti neznamená, že nebezpečí erupce již zcela pominulo. Přiblížně 47 000 obyvatel nadále zůstává mimo své domovy v evakuačních střediscích.

S jistotou předpovědět čas vzniku silné erupce a její rozsah není možné, lze ale odhadnout pravděpodobný scénář dalšího vývoje sopečné aktivity a odvodit z toho plynoucí doporučení:
• pokles seismické aktivity naznačuje, že erupce je v tuto chvíli málo pravděpodobná;
• současné projevy vulkánu však nevylučují možnou erupci v nedaleké budoucnosti (týdny, měsíce);
• pokud by k erupci došlo, lidé mimo evakuační zónu jsou zcela mimo nebezpečí;
• naprostá většina rozlohy ostrova Bali je bezpečná. Pobyt turistů ve vzdálenějších oblastech Bali by mohlo zkomplikovat uzavření letiště v Denpasaru (DPS) v případě erupce a nepříznivé meteorologické situace. Pokud by k tomu došlo, cestující by byli přepravováni autobusy a trajekty na letiště v Surabaya na Jávě;
• v bezpečné zóně se nachází mj. Candi Dasa, Singaraja, Ubud, Amed, Gianyar, Kuta, Seminyak, Canggu, Bukit & Nusa Dua; v zásadě celý jih, západ a severozápad Bali je v tuto chvíli mimo ohrožení; erupcí by mohl být ohrožen Karangasem;
• nadále je uzavřeno několik osad na severovýchodním pobřeží, vyhledávaných milovníky potápění a šnorchlování, mj. Tulamben.

Obrázek: Denní seismogram z 9. – 10. listopadu 2017

Více informací o situaci v okolí sopky Agung naleznete na stránce www.bali.com.

RNDr. Aleš Špičák, CSc