Západní Čechy jsou význačné nejen těžbou nerostů, lázněmi a zemětřesnými roji, ale i první geofyzikální školou v České republice. Díky projektům Karlovarského kraje, GFÚ a města Skalná umí žáci z centra Geofyzikálních dovedností ZŠ ve Skalné nejen sledovat seismické zemětřesné roje a světová zemětřesení, ale i měřit seismické účinky přírodních zdrojů, těžebních odpalů i průmyslových vibrací.
Záměrem navazujícího projektu „Příprava 3D animace Západočeského lázeňského trojúhelníku – UNESCO“ je seznámení dětí i jejich rodičů, laické i odborné veřejnosti, s unikátními přírodními a hydrologickými charakteristikami místních lokalit.
„Západočeský lázeňský trojúhelník“ je od roku 2021 součástí zápisu „Slavných lázní Evropy“ seznamu UNESCO. Již po mnoho tisíciletí patří využívání léčivých pramenů k léčení nemocí a to jak v pitném režimu minerálních vod, tak i k dalším balneologickým procedurám. V rámci projektu přípravy 3D animace jsou pro města Západočeského lázeňského trojúhelníku – Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně, popsány jak přírodní vlastnosti těchto minerálních pramenů, tak i zpracovány pověsti, které vznik minerálních vývěrů po dlouhá léta provází.
Zdroje: článek JAK SOUVISÍ GEOFYZIKÁLNÍ DOVEDNOSTI V ZÁKLADNÍ ŠKOLE SKALNÁ SE SEZNAMEM UNESCO – SLAVNÉ LÁZNĚ EVROPY
S vývěry minerálních vod souvisí zemětřesení i historická sopečná činnost, které si lidé vysvětlovali činností čertů a skřítků
S žáky a žákyněmi z centra Geofyzikálních dovedností ve Skalné jsou pořádány přírodopisné, geologické a hydrogeologické exkurze, při kterých se seznamují s používáním přístrojového vybavení. Pro orientaci v terénu a jeho parametry to jsou ruční meteostanice, turistické GPS stanice, skupinové vysílačky, elektronické dálkoměry, teploměry a hledače kovových předmětů – minohledačky. Pro hydrologii a měření vlastností prostředí je to piezoelektrický hladinoměr a měřič radonu. Pro měření parametrů vody ve vývěrech i povrchových vodách jsou to aparatury pro měření Ph a vodivosti.
V prosinci tohoto roku proběhla v ZŠ Skalná soutěž Poznejte magická místa Karlovarského kraje – UNESCO, kde žáci prezentovali originální pohledy na svůj region – čerpali jednak z běžně dostupných zdrojů, ale i ze svých zážitků při exkurzích v minulých 3 letech.
Hlavní partneři: Karlovarský kraj, Akademie věd ČR, Geofyzikální ústav AV ČR, město Skalná
Milan Brož