Při slavnostním ceremoniálu byla dne 6. června 2018 předána prémie Otto Wichterleho třiadvaceti mladým vědcům z Akademie věd České republiky. Jedním z nich byl i vědecký pracovník Geofyzikálního ústavu Petr Brož. Prémie Otto Wichterleho je prestižní ocenění pro vědce do pětatřiceti let, které Akademie věd uděluje od roku 2002. Ve svém názvu nese jméno profesora Otto Wichterleho, vynikajícího českého chemika světového formátu, jenž se stal po listopadu 1989 prezidentem Československé akademie věd. V letošním roce vybírala Akademie věd z téměř padesáti návrhů na ocenění.

Srdečně gratulujeme našemu kolegovi k úspěchu a získání této prestižní ceny. Petr Brož se v Geofyzikálním ústavu věnuje planetologii, extraterestrickému vulkanismu a geomorfologii. Při výzkumu spolupracuje s německým pracovištěm Deutsche Zentrum für Luft- und Raumfahrt, další mezinárodní výzkumné kontakty má také ve Velké Británii. Jeho hlavním vědeckým zájmem je geomorfologická interpretace projevů planetárního vulkanismu, především na Marsu, kterou rozšiřuje o další metodické přístupy. Ve své práci se opírá především o veřejně přístupné satelitní snímky marsovského povrchu. V současné době připravuje ve spolupráci s Open University (Milton Keynes, UK) originální analogový experiment zkoumající v laboratorních podmínkách procesy a projevy bahenního vulkanismu na Marsu. Je také aktivním popularizátorem: kromě článků v časopise Vesmír, v Astropisu či na serverech Přírodovědci.cz nebo Technet.cz je například autorem hesel v Encyclopedia of Planetary Landforms a věnuje se tvorbě a editaci hesel ve Wikipedii. V roce 2017 se stal jedním z laureátů Ceny Josefa Hlávky.

Fotografie: Prémii Otto Wichterleho předala předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová a předseda Vědecké rady AV ČR Antonín Fejfar
(autorka fotografií: Pavlína Jáchimová, SSČ AV ČR)