Český rozhlas Dvojka Meteor připravil ve spolupráci s Mgr. Petrem Brožem, Ph.D. seriál o největších erupcích islandských sopek, který se začal vysílat v sobotu 18. 5. 2019. Moderátor pořadu Petr Sobotka si s naším kolegou Petrem Brožem povídal o tom, proč je Island vulkanicky tak aktivní, co přesně se během erupcí děje a jaký dopad mají erupce islandských sopek nejen na místní přírodu a obyvatele, ale i na svět.

1. díl: Sopka, která zažehla velkou francouzskou revoluci

Erupce sopky Laki v roce 1783 způsobila smrt 6000 Islanďanů. Hustý žlutohnědý oblak, tzv. zákal, se objevil i nad Prahou.

Datum vysílání: 18. 5. 2019 (poslechněte si díl z archivu nebo si přečtěte na webu Vesmíru článek o této události)

2. díl: Jedovatá sopka, která vyhnala čtvrtinu Islanďanů

Výbuch sopky Askja se v roce 1875 obešel bez obětí, protože sopka se naštěstí nachází v neobydlené části Islandu. Od roku 2010 se země v jejím okolí opět otřásá.

Datum vysílání: 25. 5. 2019 (poslechněte si tento díl z archivu Českého rozhlasu nebo si přečtěte na webu Vesmíru článek o této události)

3. díl: Sopka, která se schovala pod ledovcem

Katla je největší a nejaktivnější sopka ostrova. A také nejnebezpečnější, protože na jejím vrcholku se nachází pevninský ledovec. K její poslední erupci došlo v roce 1918.

Datum vysílání: 1. 6. 2019 (tento díl najdete v archivu Českého rozhlasu nebo si přečtěte na webu Vesmíru článek o této události)

4. díl: Sopka, která vytvořila ostrov

V roce 1963 vznikl díky erupci sopky nový ostrov Surtsey. Byl vyhlášen chráněnou oblastí, je zapsán na seznam UNESCO a lidem je vstup na ostrov zakázán.

Datum vysílání: 8. 6. 2019 (poslechněte si tento díl z archivu Českého rozhlasu nebo si přečtěte na webu Vesmíru článek o této události)

5. díl: Exploze sopky Heimaey

23. 1. 1973 se obyvatelům ostrova Heimaey otevřena pod nohama zem a z prasklin se začala valit láva. Obyvatele se podařilo evakuovat. Dobrovolníci bojovali s postupující lávou, aby nebyla města zcela zničena.

Datum vysílání: 15. 6. 2019 (poslechněte si tento díl z archivu Českého rozhlasu nebo si přečtěte na webu Vesmíru článek o této události.)

Na webu časopisu Vesmír pak od pondělí začnou v týdenním rozestupu vycházet o sopkách na Islandu doprovodné texty, které se budou věnovat jednotlivým erupcím zachycených v rozhlasovém vysílání.